Pevnosť Boyard cover

MARKÍZA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Pevnosť Boyard

11. 08 2017 10:31 |
Pevnosť Boyard
Pevnosť Boyard Foto: shutterstock
Pevnosť Boyard
Pevnosť Boyard
Pevnosť Boyard

zaujímavosti o pevnosti

Pevnosť Boyard leží medzi ostrovmi Aix a Oléron pri západnom pobreží Francúzska. Začala sa stavať v roku 1801 za vlády Napoleona za účelom ochrany pobrežia, ale dokončená bola až v roku 1858.

Prvé zmienky o pokusoch využiť plytčiny v úžine Antioche v Biskajskom zálive na obranné účely sú už z roku 1585. Samotná pevnosť, ako ju poznáme dnes, sa však začala stavať až v roku 1801 za vlády Napoleona. Mala slúžiť na obranu pred inváziou britského loďstva a spolu s pevnosťami na ostrovoch Aix a Olerón tvorili nepreniknuteľnú líniu.

Pevnosť úplne dostavali v roku 1858, pričom niekoľkokrát búrlivé more staviteľom úplne zmietlo základy, takže museli začínať odznovu. Vojenskú slávu si však opevnenie vytŕčajúce z mora neužilo. Pôvodne malo slúžiť ako základňa pre delá a kanóny, no technický pokrok išiel vpred a čoskoro sa už vyrábali delá s dostatočným dostrelom, aby mohli byť umiestnené na pevnine. Pevnosť tak z vojenského hľadiska stratila význam.

Zhruba od roku 1870 sa Boyard zmenil na väznicu a údajne tu najskôr boli internovaní pruskí vojaci. Po potlačení Parížskej komúny v pevnosti uväznili takmer 300 väzňov, medzi nimi aj množstvo významných osobností. Po uzavretí väzenia začala pevnosť postupne chátrať, po prvej svetovej vojne sa v nej usídlili vtáky a značne je zdevastovali.

Z architektonického zázraku sa časom stala ruina, občas tam zablúdilo zopár turistov hľadajúcich adrenalínový zážitok a niekoľkokrát v pevnosti nakrúcali francúzski filmári (napríklad snímka Dobrodruhovia s Linom Venturom a Alainom Delonom). V roku 1962 sa prostredníctvom aukcie dostal Boyard do súkromných rúk, ale majiteľ sa o ňu dlhé roky vôbec nestaral.

V roku 1989 ju predal produkčnej spoločnosti Anabase na čele s Jacquesom Antoinom, ktorý je zároveň autorom námetu šou Pevnosť Boyard. Noví majitelia okamžite predali pevnosť departementu Charente-Maritime za symbolický 1 frank a samosprávny kraj prisľúbil financovať rekonštrukciu pevnosti. Produkčná spoločnosť zároveň získala exkluzívne práva na využívanie pevnosti pre potreby nakrúcania šou Pevnosť Boyard.

Boyard v číslach:

Vonkajšie rozmery pevnosti:

dĺžka: 68 m

šírka: 31 m

výška 20 m

Zastavaný priestor:

2065 m2

Rozmery nádvoria:

dĺžka: 43 m

šírka: 12 m

plocha: 565 m2

Objem

Základy vo vode (nasypané skaly): 40 000 m3

Základy (kamenné bloky): 30 000 m3

Opevnenie (opracované kamene): 80 000 m3

Vlnolamy a prístav: 10 000 m3

Celkový objem: 160 000 m3

Komentáre (0)

 

Upútavka

 
Pevnosť Boyard - od 29. septembra vždy v sobotu o 20.15, na Dajto!
Sledujte celé epizody na